Жіноче лідерство під час війни
Уявлення про жінок, сформоване історією. Думки підписниці
"Останнім часом думаю про те, як історично формувалося уявлення про жінок. Вони ж увесь час, незалежно від епохи, культури чи статусу, перебували на другорядних щодо чоловіків ролях"
Коли ми читаємо підручники з історії, то на сторінках бачимо в основному видатних письменників, воїнів, керівників держав, науковців та інших. Жінкам у цьому переліку відводиться надто маленьке місце.
Наша підписниця поділилася думками щодо цього.

Це все тому, що соціальне становище і можливості жінок визначалися насамперед статусом чоловіків, які їх оточували (їхніх батьків, чоловіків, братів). На жаль, у таких патріархальних суспільствах жінкам було практично нереально зайняти місце у владі чи у сферах, інших, ніж догляд за родиною. Через такий стан справ їхнє життя минало недооціненим, а часом банально непоміченим істориками, які не вважали їхні досягнення чимось цікавим чи вартим розголосу.

У своїй статті Оксана Кісь (ред. — українська науковиця в галузі гендерних студій), наприклад, пише, що власне жіноча історія як напрям досліджень з’явилася порівняно недавно — на початку 1970-х років, з розвитком феміністичних рухів.

Цікавим прикладом зосередження уваги головно на чоловічій діяльності є близька нам історія зі стереотипним сприйняттям війни як чоловічої справи. Адже історики українського націоналістичного підпілля 1940–1950-х років висвітлюють у своїх працях переважно діяльність політичного проводу ОУН та військові стратегії і операції УПА. Хоча в повстанському русі було десятки тисяч жінок, які не посідали керівних позицій, але були масово залучені в ролі зв’язкових, розвідниць, санітарок, друкарок.

Їхня діяльність мала надзвичайне значення для функціонування повстань. Вони забезпечували харчування, дбали про гігієну повстанців, вели пропаганду серед місцевого населення. Сподіваюсь надалі ми будемо дізнаватися все більше і більше таких історій і віддавати належне усім людям, причетним до історичних подій.

Фонове фото: Clarisse Meyer on Unsplash